Platforma Canva, o której wspominałam już wielokrotnie, jest jednym z najbardziej przydatnych narzędzi przy prowadzeniu własnego biznesu online. Jej atutem jest fakt, że możemy z niej korzystać zupełnie za darmo. Ta instrukcja Canva zawiera wszystko, co powinieneś wiedzieć, aby efektywnie wykorzystywać tę platformę w swojej codziennej pracy.
Oczywiście, możemy zdecydować się na wersję płatną, która znacznie zwiększa nasze możliwości – co zresztą szczerze polecam.
Tworzenie konta
Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić aby skorzystać z platformy to założenie na niej konta. Aby tego dokonać, musimy udać się na stronę główną serwisu, którą znajdziesz tutaj. Na stronie głównej, w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk „zarejestruj”.
Gdy w niego klikniesz, pojawią się trzy możliwości utworzenia konta na Canva. Możemy skorzystać z naszego istniejącego konta na Gmail, naszego konta facebookowego oraz stworzyć nowe konto podając nasz adres mailowy i tworząc własne hasło.
Tworzenie nowego projektu
Canva daje nam do dyspozycji ogrom gotowych do użycia szablonów. Najczęściej, aby znaleźć to, czego potrzebujesz, wystarczy wpisać w pasek wyszukiwania powiązane słowa kluczowe, przykładowo „baner na bloga”.
Mamy również możliwość stworzenia projektu o niestandardowych wymiarach, które możemy podać w centymetrach lub pikselach. Ostatnią formą rozpoczęcia nowego projektu jest rozpoczęcie naszej pracy od wgrania grafiki, wtedy projekt przyjmuje wymiary przesłanego obrazu.
Pasek narzędzi
Gdy już rozpoczniemy nowy projekt, po lewej stronie znajdziemy pasek narzędzi, z którego możemy dobierać potrzebne nam elementy. Większość z nich jest zrozumiała, niektóre krótko omówię.
- Przesłane – to pliki które przesłaliśmy z naszego urządzenia do Canvy. Nawet jeżeli nie wgramy jakiegoś obrazu przez dodanie go do przesłanych, tylko skopiujemy go bezpośrednio do projektu i tak będziemy mogli w tej zakładce znaleźć.
- Style – tutaj znajdziemy stworzone przez nas wcześniej style, czyli zestawy barw do szybkiego korzystania przy tworzeniu projektów i zachowania jednolitego stylu
- Foldery – pozwalają nam wygodne katalogowanie elementów, ale też utworzonych wcześniej projektów
Po wybraniu danego elementu i dodanie go do naszego projektu (przez kliknięcie lub przeciągnięcie) pojawią się dodatkowe opcje na górnym i dolnym pasku naszego projektu. Mamy możliwość zmiany kolorów wybranych elementów, animowania naszego projektu, nadania przezroczystości i filtrów, usuwania elementów, skopiowania danego stylu oraz zamrożenia warstwy (staje się ona nieedytowalna).
Dostępne dla nas opcje dostosowują się do elementu, który aktualnie edytujemy. Sama obsługa i edycja w Canvie jest bardzo intuicyjna, wystarczy kliknąć na element i możemy go przesunąć, rozciągnąć lub obrócić.
Zapisywanie projektów
Canva na bieżąco zapisuje to co robimy z naszym projektem, także nawet jeżeli przypadkowo ją zamkniemy lub utnie nam prąd, możemy być spokojni, że nasza praca nie poszła na marne. Aby pobrać nasz projekt, wystarczy kliknąć na przycisk pobierz i wybrać w jakim rozmiarze i formacie chcemy ściągnąć pracę na swój komputer. Mamy również możliwość zaproszenia innych osób do kolaboracji. Możemy tego dokonać przez kliknięcie przycisku „udostępnij”.
Instrukcja Canva – 5 przydatnych trików
Gdy już wiesz jak się poruszać, tworzyć nowy projekt i jak go pobrać i zapisać, zaprezentuje Ci 5 przydatnych trików, których opanowanie zajmuje parę chwil, a mogą okazać się bardzo przydatne. Niektóre z nich, wymagają dostępu do Canva Pro.
1. Usuwanie tła ze zdjęcia (Pro)
Aby rozpocząć, musimy wybrać szablon projektu, który chcemy stworzyć. Po wgraniu zdjęcia, które chcemy przerobić, zaznaczamy je i przechodzimy do zakładki efekty w lewym rogu naszego pola projektu. W pasku narzędziowym efekty, pierwszą pozycją, na górze listy, jest usuwanie tła za zdjęcia (Background Remover). Po kliknięciu nasze zdjęcie zostanie przetworzone i tło będzie usunięte.
2. Szybka zmiana koloru
Ponownie rozpoczynamy pracę od szablonu, który nam się podoba. Omawiane narzędzie jest przydatne, jeśli tworzymy więcej niż jedną planszę w naszym projekcie. Klikamy na element, którego kolor chcemy zmienić. W lewym górnym rogu klikamy na menu zmiany koloru i wybieramy ten, który przypadł nam gustu.
Teraz, aby nie zmieniać na każdym slajdzie manualnie koloru tego elementu, wystarczy w menu kolorów, na dole zaznaczyć opcję „zmień wszystko”. Po tej operacji, każdy wybrany, powtarzający się element będzie miałzmieniony kolor.
3. Okrągły tekst
Musimy dodać do naszego projektu tekst, przykładowo w formie nagłówka. Zaznaczamy element, który chcemy zmienić i przechodzimy do zakładki „Efekty”. Tam, znajdziemy funkcję zakrzywiania, wystarczy w nią kliknąć. Poniżej znajdziemy suwak, za pomocą którego możemy zmieniać kąt zakrzywienia edytowanego tekstu.
4. Szybka zmiana rozmiaru (Pro)
Powiedzmy, że chcemy stworzyć post na Instagram, a później chcemy nasz projekt przenieść do formatu instagramowej relacji. Żeby zrobić to w szybki i przyjemny sposób, klikamy na opcję „zmień rozmiar” w lewym górnym rogu. Możemy wybrać z listy proponowanych formatów, wprowadzić wymiary niestandardowe lub wyszukać format, ona który chcemy przenieść nasz projekt. Gdy zaznaczymy już pożądany rozmiar, wystarczy kliknąć w przycisk „kopiuj i zmień”. W nowym oknie pojawi się wtedy nasz projekt, przeniesiony do nowego rozmiaru.
5. Szybkie kopiowanie stylu
Spodobał Ci się jakiś element szablonu, przykładowo czcionka i kolor tekstu i chcesz go szybko przenieść do innych elementów? Wystarczy zaznaczyć element, który Ci się podoba i kliknąć na ikonę wałka malarskiego w prawym górnym rogu „kopiuj styl”.
Gdy już to zrobimy, wystarczy kliknąć na element, którego styl chcemy zmienić i gotowe. Oszczędza nam to czas, gdyż w ten sposób możemy zmienić wiele elementów jednym kliknięciem, bez manualnej zmiany czcionki i kolorów tekstu.
Jak stworzyć logo dla naszego biznesu
Canva daje możliwość szybkiego i prostego stworzenia logo, które będzie reprezentowało nasz biznes online. Przy tworzeniu projektu, musimy wybrać szablon „ logo”. Tam znajdziemy całe mnóstwo dostępnych wzorów, podzielonych na podstawie branży, jaką nasza firma się zajmuje lub z jaką jest związana.
Plusem tworzenia logo w Canvie jest fakt, że wzory z tej platformy nie są obarczone prawami autorskimi, jak ma to miejsce, gdybyśmy chcieli znaleźć jakiego gotowe logo w Internecie.
Jak stworzyć krótki film na media społecznościowe
Canva nie ogranicza się jedynie do tworzenia grafik, możemy tutaj również stworzyć krótkie filmy. Aby to zrobić, wybieramy szablon początkowy „Film”. Pojawi się lista nagrań wideo, z którymi możemy zacząćpracę. Wybieramy sobie ten, który nam się podoba i trafimy do znanego nam już ekranu tworzenia projektu.
Edytor jest podobny do tego, którego używamy przy tworzeniu grafik, jednak pojawiają się nowe opcje. Po pierwsze, elementy które możemy dodać do projektu są animowane, ale sama praca z nimi działa tak jak wcześniej. Na dole pojawia się pasek, w którym możemy dodawać i usuwać kolejne plansze naszego projektu.
Gdy nie edytujemy aktualnie żadnego elementu w lewym górnym rogu znajdziemy przycisk, który pozwoli nam zmienić czas trwania danego klipu oraz który klatki będą wyświetlane. Poniżej naszego projektu, ale powyżej paska dodawania plansz, znajdziemy aktualnie dobraną ścieżkę dźwiękową do naszego filmu.
Canva posiada obszerną bibliotekę utworów muzycznych do wykorzystania, ale też nagrań wideo, które możemy wykorzystać przy tworzeniu naszego filmu. Aby pobrać nasz film, wystarczy przejść do menu pobierania i wybrać format jako MP4.
Więcej wiedzy
Mam nadzieję, że ta instrukcja obsługi Canvy okazała się dla Ciebie przydatna. Ta platforma to potężna, przydatne narzędzie, którego znajomość z pewnością Ci się przyda przy prowadzeniu własnego biznesu online. Jeśli jeszcze czujesz niedosyt, zajrzyj na mój kanał YouTube, gdzie znajdziesz więcej wideoinstrukcji z Canvy.
Przeczytaj również: Moje ulubione narzędzia do prowadzania biznesu online