Artemida - bogini łowów - Mitologia grecka (2024)

Artemida (Ἄρτεμις; Ártemis) była córką Zeusa i Latony, bliźniaczą siostrą Apollina. Można ją określić jako boginię przejścia – narodzin i dojrzałości obu płci, śmierci kobiet m.in. przy rozwiązaniu oraz łowiectwa i śmierci, zadawanej jej strzałami (Niobidzi). Na wschodzie greckim była również boginią polis, szczególnie patronką Efezu. Identyfikowano ją przede wszystkim z Kybele i z Anahitą w Azji Mniejszej i bliskim Wschodzie. Rzym łączył ją z Dianą. Przedstawienia etruskie, z podpisem artume(s) wydają się zachowywać atrybuty, wygląd itd. tożsame z tradycją i teologią grecką. Imię Apollina kojarzyło się z czasownikiem niszczę, unicestwiam, zabijam (ἀπόλλυμι). Imię jego siostry kojarzono zapewne z wyrazami „rzeźnik, zabójca” (ὅ ἂρταμος) oraz „kroję, zabijam” (ἀρταμέω). Wskazuje to na pierwotną naturę bogini łowów i śmierci (ze śmierci zaś powstaje nowe życie w cyklu wegetacji). Platon (Kratylos 406b) wywodził jej imię z przymiotnika „zdrów, cały” (ἀρτεμής ). Taka etymologia miała wskazywać na dziewictwo Artemidy.

Spis treści

  • Ze świata mitów
  • Sfery działania bogini Artemizy
    • Dziewicze łowy Artemidy w orszaku nimf
    • Obok Aresa i Ateny
  • Na straży miast swych czcicieli
  • Artemida - bogini przejścia i przemiany
  • Na północ od Magna Graecia
  • Artemida na plastyce starożytnej
  • Z Nemi do Paryża via Rzym
  • Artemida w kulturze europejskiej
    • Wśród erudytów i naukowców
  • Drzewo, gałąź i las nauki

Artemida - bogini łowów - Mitologia grecka (1)

Artemida Efeska, rzymska kopia greckiego posągu

W dobie poklasycznej spekulacja teologiczna identyfikowała Artemidę z Hekate (wspólny atrybut – pochodnia). Utożsamiano ją również z boginiami księżyca, zarówno w twórczości greckiej jak i rzymskiej (Catullus, Cyceron), w okresie cesarstwa zwłaszcza z Izydą.

Fritz Graf pisze, że tabliczki z pismem linearnym B zawierają słowo atemit- . Pozostaje przedmiotem debat czy mamy tu do czynienia z imieniem Artemis. Wiemy jednak, że przynajmniej jedno sanktuarium (Hyampolis/ Kalapodi) było czynne stale od epoki brązu. Czczono tam Apollina i Artemidę. Dawniejsza nauka opowiadała się za pochodzeniem imienia i samej bogini z Anatolii, zwłaszcza z kręgu religii lidyjskiej (artimus) lub z Lycji (ertemi, aramejskie r̆tmwš). W XXI wieku dominuje większa doza ostrożności, jednakże z postacią Artemidy utożsamiano wiele bogiń anatolijskich. Na popularność jej kultu w Azji Mniejszej wskazują też liczne nazwy teoforyczne.

Ze świata mitów

Artemida urodziła się na Delos jako pierwsza z pary boskich bliźniąt, chwilę po urodzeniu pomagała Latonie w wydaniu na świat Apollona. Pierre Grimal podaje, że chociaż niektóre przekazy określają ją jako córkę Demeter, to jednak dominuje tradycyjna genealogia.

Artemida - bogini łowów - Mitologia grecka (2)

Artemida (po lewej, z łosiem) z Apollo (z lirą)

W homeryckim Hymnie do Apollina III. 14-16 przekazano novum w stosunku do świadectw Homera i Hezjoda, wskazując na narodziny Apollona na Delos, a Artemidy na wyspie Ortygii o której Homer pisał, że „znajduje się gdzieś tam, gdzie zawraca słońce” (Odyseja 15.404). Może chodzić o miejsce fantastyczne (Hanna Zalewska-Jura). W poezji hellenistycznej Ortygia to albo osobna kraina lub wyspa (Nossis w epigramie Antologia Palatina VI. 273 pisze o Delos – królestwie Artemidy i godnej miłości Ortygii) lub jako oboczna nazwa Delos (epigram Kallimacha w Ant. Pal. VI. 121, też Strabon, Geogr. X. 486).

Na wieki pozostała młodą dziewicą (w sensie braku współżycia seksualnego), "typem dzikiej dziewczyny, zajętej wyłącznie łowami" (Pierre Grimal). Swego łuku używała nie tylko przeciwko jeleniom i łaniom, ściganym przez nią w biegu (nadludzka szybkość Artemidy), lecz również przeciwko śmiertelnikom, m.in. zsyła na konające przy porodzie kobiety chorobę która ostatecznie odbiera im życie. Również w epigramach jest przedstawiania właśnie jako bogini śmierci i łowów, z narzędziami zabijania z zaskoczenia i na odległość (podobnie jak brat): łukiem i kołczanem pełnym strzał. Jak pisze Pierre Grimal, kult Artemidy jako „pani dzikich zwierząt”, królowej łowów i łuku, był rozpowszechniony w górach Grecji kontynentalnej (Arkadia, Sparta, Lakonia, Tajget w Elidzie).

Artemida - bogini łowów - Mitologia grecka (3)

Rzymskie marmurowe popiersie Artemidy, muzeum kapitolińskie, Rzym

Z perspektywy mitologii można ją określić jako postać groźną i mściwą (charakterystyczny dualizm, podobnie jak Apollona: albo wręcz „wylewające się” dobro i łaskawość albo pełnia gniewu i złości przynoszących śmierć). Stąd i liczne ofiary boskiego rodzeństwa i samej Artemidy, spośród których najbardziej znani to Niobidzi. Gniew bogini łowów spoczywał również na rodzie Ifigenii i Agamemnona (złowiwszy jelenia zawołał „sama Artemida nie potrafiłaby go tak zabić!”).

Znany dzięki gwiazdozbiorowi jest myśliwy – olbrzym Orion – również ofiara Bogini. Orion zasłużył sobie na gniew Artemidy, gdyż w ośmielił się stanąć z nią w zawody w rzucie oszczepem. Inny wariant opowieści mówi, że próbował uprowadzić towarzyszkę Bogini o imieniu Opis, pochodzącą z północnej krainy Hiperborejczyków. Wersja rysująca obraz kary jako w pełni zasłużonej podaje, że myśliwy usiłował zgwałcić samą boginię. Artemida nasłała nań skorpiona, od którego jadu niechybnie zginął. Z postacią Bogini jest też powiązana śmierć Meleagra. Gdy Ojneus ofiarował pierwociny zbiorów bóstwom, zapomniał o Artemidzie, która za karę zesłała na jego krainę wielkiego dzika. W łowach kalydońskich zginął właśnie Meleager. Artemida miała również zabić albo na życzenie Hery albo by ukarać ją romans z Zeusem, śmiertelną kobietę o imieniu Kallisto, która przemieniła się w niedźwiedzicę (paralele do kultu w Brauron). Jedną z prac Heraklesa jest złapanie poświęconej Bogini łani o złotych rogach. Heraklesowi udało się uniknąć gniewu boskiego rodzeństwa, gdyż „przekierował” ich pretensje na Eurysteusza.

Postać Artemidy próbowano w starożytności pojmować jako uosobienie księżyca, wędrującego w górach, a zatem oświetlającego las i zwierzęta wędrujące nocą w borach. Księżyc nasuwa też skojarzenia z kobiecością, dojrzewaniem i menstruacją (zatem stanem wykluczającym ciążę – a tym samym realizację podstawowej w sensie greckim roli kobiety). Warto też zwrócić uwagę w kontekście posągów greckich, przedstawiających kobiety np. kory jako odziane, spokojne panny, zapraszające np. do obrzędów świątynnych, szykujące peplos lub obmywających święty posąg, na „dzikość” i niedopasowanie Artemidy do takiej roli społecznej, przynajmniej nie w wariancie „pani łowów i lasów”. Pierre Grimal pisze, że nie wszystkie kulty Bogini mają charakter lunarny, przyjęła ona również kulty „barbarzyńskie” np. w Taurydzie obejmujące ofiary z ludzi. Widziano w niej również patronkę Amazonek – kobiet „męskich”, wojowniczek, bez mężów i podporządkowania ich władzy.

Sfery działania bogini Artemizy

Dziewicze łowy Artemidy w orszaku nimf

Czytaj dalej: Dwanaście prac Heraklesa

Artemida - bogini łowów - Mitologia grecka (2024)
Top Articles
Notification and Reporting of Aircraft Accidents or Incidents and Overdue Aircraft, and Preservation of Aircraft Wreckage, Mail, Cargo, and Records
Texas Tech Ranks Among Top 1.7% Globally in Center for World University Rankings
Star Wars Mongol Heleer
This website is unavailable in your location. – WSB-TV Channel 2 - Atlanta
Cappacuolo Pronunciation
The Largest Banks - ​​How to Transfer Money With Only Card Number and CVV (2024)
Best Big Jumpshot 2K23
Unity Stuck Reload Script Assemblies
Obor Guide Osrs
Koordinaten w43/b14 mit Umrechner in alle Koordinatensysteme
Call Follower Osrs
Computer Repair Tryon North Carolina
How to Type German letters ä, ö, ü and the ß on your Keyboard
Mawal Gameroom Download
Nwi Police Blotter
Violent Night Showtimes Near Amc Fashion Valley 18
The Many Faces of the Craigslist Killer
Which Is A Popular Southern Hemisphere Destination Microsoft Rewards
shopping.drugsourceinc.com/imperial | Imperial Health TX AZ
Tracking Your Shipments with Maher Terminal
Conan Exiles Colored Crystal
Wisconsin Women's Volleyball Team Leaked Pictures
Swedestats
Boston Gang Map
Lawson Uhs
Breckie Hill Mega Link
The BEST Soft and Chewy Sugar Cookie Recipe
Spn 520211
Cincinnati Adult Search
3569 Vineyard Ave NE, Grand Rapids, MI 49525 - MLS 24048144 - Coldwell Banker
Kabob-House-Spokane Photos
Nottingham Forest News Now
In hunt for cartel hitmen, Texas Ranger's biggest obstacle may be the border itself (2024)
Fox And Friends Mega Morning Deals July 2022
Netherforged Lavaproof Boots
The Boogeyman Showtimes Near Surf Cinemas
Main Street Station Coshocton Menu
Ktbs Payroll Login
Gun Mayhem Watchdocumentaries
Sukihana Backshots
Barstool Sports Gif
Home Auctions - Real Estate Auctions
Bill Manser Net Worth
18006548818
Mychart Mercy Health Paducah
Sara Carter Fox News Photos
Fluffy Jacket Walmart
Canvas Elms Umd
Freightliner Cascadia Clutch Replacement Cost
Arnold Swansinger Family
Naughty Natt Farting
Cool Math Games Bucketball
Latest Posts
Article information

Author: Stevie Stamm

Last Updated:

Views: 6276

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Stevie Stamm

Birthday: 1996-06-22

Address: Apt. 419 4200 Sipes Estate, East Delmerview, WY 05617

Phone: +342332224300

Job: Future Advertising Analyst

Hobby: Leather crafting, Puzzles, Leather crafting, scrapbook, Urban exploration, Cabaret, Skateboarding

Introduction: My name is Stevie Stamm, I am a colorful, sparkling, splendid, vast, open, hilarious, tender person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.